Główna Chen Taiji Chuan
Mistrzowie
src=      MISTRZ CHEN XIAOWANG

Urodził się w 1946 roku w Chinach w Chenjiagou - kolebce Taiji Chuan stylu Chen.

Jest spadkobiercą i głównym przedstawicielem stylu rodu Chen w 19-tej generacji.

W Ludowej Republice Chin został mu przyznany tytuł „Skarbu Narodowego Ludowej Republiki Chin”

Obecnie jego miejscem zamieszkania jest Australia, ale w związku z intensywnym nauczaniem Taiji Chuan na całym świecie jest ciągle w drodze. Zatrzymując się w jednym miejscu zaledwie na kilka dni, odwiedza coraz to inne miasta i kraje, by poprzez swoją codzienną pracę niestrudzenie nieść kilkuwiekową tradycję rodu Chen wszystkim, którzy chcą korzystać z jej dobrodziejstw.

Przyjeżdża również do Polski na coroczne sześciodniowe seminarium.

 Mistrz Chen Xiaowang z dużą pomocą swego najbardziej nam chyba znanego ucznia Jana Silberstorffa podjął pracę zbudowania organizacji o zasięgu światowym i dotarcia z czystym przekazem Taiji Chuan do każdej części świata. Organizacja ta nazywa się WCTA (World Chen Xiaowang Taiji Association) i ma swoje oddziały w większości krajów Europy , a także poza nią. Oczywiście także w Polsce, gdzie nazwa brzmi WCTAP ( Word Chen Xiaowang Taiji Association Poland).


src=    

MISTRZ JAN SILBERSTORFF

Urodzony w 1967 roku w Hamburgu w Niemczech. Uczeń swojego Shifu Chen Xiaowanga w 20-tej generacji.

 W 1989 roku zdał państwowy egzamin w nauczaniu Taiji Chuan w Chińskiej Republice Ludowej.

Jan wiele lat mieszkał i uczył się w Chinach pod kierunkiem swojego ówczesnego nauczyciela, Mistrza Shen Xijing-a. W 1993 roku jako pierwszy uczeń z Zachodu otrzymał tytuł mistrzowski i został przyjęty do 20-tej generacji rodziny Chen.

Właśnie w 1993 roku wraz z Mistrzem Chen Xiaowangiem utworzył światową organizację Taiji (WCTA- World Chen Xiaowang Taiji Association) oraz jej niemiecki oddział (WCTAG-World Chen Xiaowang Taiji Association Germany), nad którym przejął kierownictwo. Wprowadzony przez niego system nauczania oraz kształcenia kadry uczącej zapewnia czystość przekazu tej sztuki walki oraz motywuje osoby nauczające Taiji Chuan w stylu Chen do stałego podnoszenia swoich umiejętności.

Jan Silberstorff stał się znany w świecie dzięki wielokrotnym zwycięstwom w turniejach Taiji Chuan w Europie i Chinach. Popularność przyniosły mu również publikacje w prasie na temat Taiji Chuan oraz udziały w programach telewizyjnych.  Jest również autorem kilku książek na temat Taiji.

Przy okazji warto również wspomnieć, że biegle włada on językiem chińskim.

 Obecnie Jan Silberstorff nie tylko dalej zajmuje się koordynowaniem i rozbudowywaniem struktury Taiji Chuan w Niemczech, ale także naucza tej sztuki na całym świecie. Kształci również kadrę do nauczania Taiji w coraz to nowych miastach i krajach - aktualnie zajmuje się nauczaniem na kontynencie amerykańskim, między innym w USA i Brazylii.

 Jan Silberstorff prowadzi ponadto szeroko zakrojoną akcję charytatywną dla potrzebujących wsparcia między innymi na Sri Lance oraz w Brazylii. Jego działania mają na względzie przede wszystkim niesienie pomocy biednym dzieciom - nakarmienie ich i umożliwianie im nauki. Więcej na ten temat można poczytać na stronach  podanych w dziale Linki.

iwonagrzeskowiak@onet.pl

Zdjęcia Mistrzów: M. Vorwerk, Projekt i wykonanie: Pracownia Athanor