Główna Chen Taiji Chuan
Idea powstania Działu: „Forum Inaczej”

Pomysł powstania takiego działu powstał w związku z ogólną koncepcją tworzenia strony dla pożytku wielu ludzi, wspólnej pracy i wzajemnej pomocy w treningu. Zainspirowała mnie rozmowa moich przyjaciół na temat motywacji oraz sensu treningu sztuki walki, której się przysłuchiwałam.

Poprzednia koncepcja Działu: „Okiem Ucznia” jako miejsca, w którym Uczniowie mojej szkoły mogliby przepracowywać swoje „problemy” i zmierzyć się z nazwaniem rzeczy, motywacjami i sensem treningu ustąpił miejsca działowi, w którym wszyscy chętni, na różnym etapie rozwoju w Taijiquan mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Oczywiście także Uczniowie mojej szkoły.

Poprosiłam już kilka osób i takich, które trenują kilka miesięcy i takich, które trenują wiele lat o napisanie artykułów. Na różnych etapach pojawiają się różne pytania. Zarówno osoby ćwiczące kilka miesięcy jak i te zajmujące się Taijiquan od kilku lat mogą wnieść wiele ciekawych elementów, które przydadzą się innym osobom. I tym rozpoczynającym trening, i tym już zaawansowanym.

Myślę, że dla każdej z osób piszących może to być ciekawe doświadczenie. Dlaczego w ogóle ćwiczę? jak to się zaczęło? co mi to daje? dokąd mnie to ma zaprowadzić? jakie zmiany u siebie zauważam? jakie są moje doświadczenia z kontaktu z Mistrzami? I oczywiście różne inne, albo właśnie całkiem inne pytania od tych. Nie chciałabym, żeby się nimi sugerować.

Pisząc trzeba odpowiedzieć sobie na różne pytania. Najpierw trzeba je sobie uświadomić, następnie na nie odpowiedzieć, nazwać, uporządkować i przyjrzeć się sobie od trochę (całkiem?) innej strony. Takie spojrzenie może dać początek nowej jakości dla samych piszących, a dla czytających być wskazówką i pomocą. Wiele osób ociera się o w treningu o takie same problemy. Nie każdy ma też możliwość kontaktu z Mistrzami na seminariach, bo są to bardzo drogie imprezy. Poprzez takie „Forum” będą mogli się więcej dowiedzieć i mam nadzieję znaleźć zachętę i motywację do regularnego treningu i pracy nad własnym rozwojem, co przyniesie pożytek dla nich samych i szerzej patrząc- dla nas wszystkich.

Takie pisanie ma jeszcze inny ważny aspekt. Trzeba otworzyć się, żeby napisać coś o własnych motywacjach, trudnościach, wątpliwościach. A przecież będą to czytały obce i znane osoby. Na pewno nie będzie to łatwe dla niektórych piszących, ale właśnie dlatego powinno przynieść bardzo pozytywne efekty. Cóż warte są rzeczy, które bardzo łatwo przychodzą?

Na tej stronie nie przewidziałam forum w postaci krótkiej wymiany zdań nie ze względów technicznych, ale dlatego, że uważam, że rzadko przynosi sensowne efekty, a wprost przeciwnie, często niczemu konkretnemu nie służy. Do tego niestety zdarzają się sytuacje wzajemnego obrażania.

Tutaj nikt nikogo nie będzie obrażał. Natomiast zawsze może napisać merytoryczny artykuł, jeśli ma inne doświadczenia, albo inne zdanie na dany temat. W końcu nikt nie mówił, że będzie łatwo… 

Proszę podpisujcie swoje artykuły przynajmniej imieniem i miastem, a najlepiej imieniem i nazwiskiem. Chciałabym też, żeby do artykułu było dołączone małe zdjęcie. 

Oczywiście umieszczenie przeze mnie artykułu na stronie nie oznacza, że się zgadzam z jego merytoryczną treścią. To jest dział dla Was, i macie prawo tutaj wyrażać swoje własne opinie. To czy ja się z tym zgadzam nie ma tutaj znaczenia.

Proszę jednak o szacunek dla siebie samych  i wszystkich uczestników tego „Forum”.

Pamiętajcie proszę, że jest dla dział dla wspólnej korzyści.  

W związku z tym, że nie wiem co może się wydarzyć zastrzegam sobie prawo decydowania, czy dany artykuł zostanie powieszony na stronie.  

Artykuły obrażające i atakujące inne osoby nie zostaną umieszczone na stronie. 

Życzę powodzenia i rozwoju także poprzez ten rodzaj treningu. 

Iwona Grześkowiak/ czerwiec 2010

iwonagrzeskowiak@onet.pl

Zdjęcia Mistrzów: M. Vorwerk, Projekt i wykonanie: Pracownia Athanor